Пт. Кві 26th, 2024

Зміни в Службі зовнішньої розвідки: Хто такий Литвиненко і за що звільнили Кондратюка

Лип29,2021

Президент України Володимир Зеленський замінив керівника Служби зовнішньої розвідки. Замість Валерія Кондратюка призначили Олександра Литвиненка

Фото: Національний інститут стратегічних досліджень

Відповідні укази розміщені на сайті голови держави. Depo.ua зібрав наявну інформацію про те, чим відзначився Кондратюк на посаді голови служби, хто такий Олександр Литвиненко, і що могло стати причиною кадрових змін у відомстві.

Чому звільнили Кондратюка: версії

Валерій Кондратюк у 2014-2015 роках очолював українську контррозвідку СБУ.  Був заступником голови Адміністрації президента при Петрі Порошенку у 2016 – 2019 роках. У 2020-му Володимир Зеленський призначив його головою Служби зовнішньої розвідки і ввів у склад РНБО.

В документах щодо кадрових змін причини звільнення Кондратюка з посади не вказані, але у ЗМІ циркулює кілька версій. Адже останній рік каденції виявився для Кондратюка доволі турбулентним.

Зокрема, на каденцію топ-силовика припав так званий “вагнергейт” – і наразі його прізвище включають у списки осіб, яких, на думку частини опозиції, має допитати слідство. Тож наразі його як одну з ключових фігур прибирають з публічної площини.

За даними джерел видання “Страна”, усунення топ-силовика може бути пов’язане з кейсом “Північного потоку – 2”. Мовляв, Кондратюк відповідав за зв’язки з Вашингтоном та організовував протидію запуску російського газогону. В тому числі, забезпечував адекватне висвітлення питання у американських ЗМІ. Оскільки ж кейс провалили, з Кондратюка знову ж таки спробували зробити крайньного. Та й у його ефективності наразі можуть сумніватися.

Ще одна версія, яка виглядає найбільш вірогідною – звільнення пов’язане з викраденням скандального судді Миколи Чауса. У Молдові наголошують, що до зникнення опального судді причетні українські спецслужби – сьогодні про це заявив генпрокурор країни Олександр Стояногло. До цього, ще у квітні Литвиненка викликали у даній справі на засідання Комітету парламенту з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Ще тоді говорили, що резонансний кейс – ризик зруйнувати відносини між Україною і Молдовою. Тож наразі з одним з ключових силовиків могли вирішили розпрощатися, аби не псувати відносин з президенткою Молдови Майєю Санду.

Хоча для чого українським спецслужбам було викрадати Чауса, якому в Молодові не дали притулку, а отже на нього чекала екстрадиція (тобто все одно повернувся би до України) – питання досі відкрите.

Хто такий Олександр Литвиненко, новий глава Служби зовнішньої розвідки

Пану Литвиненку 49 років.  Він доктор політичних наук, професор і генерал майор запасу. У 2014 – 2019 роках був заступником секретаря РНБО. З серпня 2019 і по сьогодні – директор Національного інституту стратегічних досліджень. Також має дипломи юриста та інженера-математика.

Підвищував кваліфікацію у вишах Канади, Німеччини, Великої Британії.

У 22 роки став головним спеціалістом Управління захисту інформації у СБУ. Викладав у КНУ ім. Шевченка. У 2014-му кілька днів був радником гендиректора “Укроборонпрому”.

Литвиненко одружений, у нього є син та донька. Згідно з декларацією, у сімейній власності – дві квартири та дачний будинок у Києві. Також має земельну ділянку на 595 квадратних метрів. Станом на 2019 рік мав близько 641 тис. грн. і $22 тис.

На сайті Інституту стратегічних досліджень розміщено чимало інтерв’ю та колонок Литвиненка.

“Відновлення добросусідських відносин із Росією неможливе без повного відновлення територіальної цілісності України, що може зайняти багато часу. Водночас події весни 2021 року засвідчили, що сьогодні ключовим завданням в українсько-російських відносинах має стати їхня довгострокова стабілізація, запобігання неконтрольованій ескалації, насамперед військовій”, – зокрема, писав він, коментуючи одіозну статтю Путіна.



Related Post