Сб. Тра 4th, 2024

Емоційне вигорання: як побороти?

Лис24,2023
профілактика емоційного вигорання

Вже другий місяць вас супроводжує втома, на яку реагуєте надто гостро, а улюблена робота чи хобі більше не тішать? Вітаємо, у вас емоційне вигорання. Стан неприємний, але все можна виправити. Якщо ж ігнорувати такі зміни, в недалекому майбутньому варто готуватися до депресії, спричинених стресом кардіологічних і ендокринних хвороб, зіпсованих стосунків із близькими, зловживання алкоголем і солодощам в ролі антидепресантів. Як цього уникнути та що таке правильна профілактика емоційного вигорання, читайте в статті.

профілактика емоційного вигорання

Звідки береться емоційне вигорання?

Першим, хто застосував цей термін, був американський психолог Герберт Фрейденбергер. Упродовж тривалого часу американець працював по 15 годин на день, що зрештою й призвело до стану, який він у 1974 році назвав емоційним вигоранням.

Тепер це явище називають емоційним чи професійним вигоранням. А його причиною вказують виснаження в результаті хронічного стресу й перевантаження на роботі. Іноді симптоми плутають із депресією чи банальною втомою. Однак у цього синдрому є характерна риса — професійний цинізм і знецінення всього, що пов’язане з роботою. Серед інших ознак:

  • проблеми з концентрацією;
  • відсутність бажання братися за нові проєкти, навіть за умови високої оплати;
  • відчуття, що постійно працюєш, а результатів не видно;
  • втома вже від самого ранку;
  • проблеми зі сном;
  • часті головні болі й застуди;
  • відчуття, що ніхто не розуміє вас;
  • тривожність, дратівливість, страх через майбутнє;
  • бажання усамітнитися;
  • апатичне сприйняття як досягнень, так і неприємностей.

І якщо звичайну втому можна вилікувати приємним відпочинком і курсом вітамінів, то з вигоранням таке не діє.

Як захиститися від емоційного вигорання?

Це той стан, який легше попередити, ніж лікувати. Його головна причина — надмірне тривале навантаження на роботі. До емоційного вигорання особливо схильні перфекціоністи, люди, зациклені на кар’єрі, безвідмовні, а також ті, хто не вміє правильно планувати свій час, у результаті чого живе в стані постійних дедлайнів.

Надійний метод захиститися від синдрому — дотримуватися балансу між роботою й відпочинком, зміцнювати психоемоційне здоров’я. Для цього варто уникати токсичних людей, зайнятися спортом, придумати собі приємне хобі, якому приділятимете час хоча б зрідка.

Якщо ж уже з’явилися явні симптоми синдрому, то впоратися з проблемою самотужки доволі важко. Натомість якщо заручитися допомогою психотерапевта, то в більшості випадків достатньо декількох сеансів, щоб знову відчути радість життя. І що особливо зручно, зараз психотерапію можна проходити онлайн у зручний для себе час на порталі pleso



Related Post